Miről is szólt ez a program?

Az ENERGISE projekt egy innovatív, páneurópai kutatási kezdeményezés volt, mely azt a célt szolgálta, hogy jobban megértsük az energiafogyasztással kapcsolatos társadalmi és kulturális hatásokat.

Az ENERGISE projekt olyan lehetőségek kialakításával, vizsgálatával és értékelésével foglalkozott, melyek segítségével az európai háztartások és közösségek hatékonyabb módon képesek energiát használni a mindennapokban.

 

AZ ENERGISE PROJEKT CÉLJA:

  1. Egy olyan innovatív keret kialakítása az energiahasználattal kapcsolatos kezdeményezések értékelésére, mely figyelembe veszi az energiafogyasztást befolyásoló, aktuális társadalmi gyakorlatokat és kultúrákat.
  2. Az energiafogyasztás csökkentését célzó európai kezdeményezések hatásainak értékelése és összehasonlítása.
  3. Az ún. „élő labor” (Living Lab) szemléletmód alkalmazása az energiakultúrák kutatása és átalakítása terén.
  4. Kutatáson alapuló új ismeretek a háztartási gyakorlatok szerepéről, valamint javaslatok a fenntarthatóbb energiahasználati szokások kialakítására.
  5. Pozitív együttműködés ösztönzése a társadalom, a döntéshozók és az ipari szereplők között.
  6. A projekt eredményeinek hatékony átadása az európai energiaunió megvalósítása érdekében.

MIKÉNT VALÓSÍTOTTA MEG AZ ENERGISE KONZORCIUM A FENTI CÉLOKAT?

Az ENERGISE projekt egy Living Lab kutatási technikát alakított ki, melynek segítségével közvetlenül, valós helyzetben figyelhettük meg az energiafogyasztással kapcsolatos, meglevő energiakultúrákat és társadalmi gyakorlatokat, valamint tesztelhettük az energiafogyasztás csökkentését megcélozó háztartási és közösségi szintű kezdeményezéseket is. A 30 európai országból származó, háztartások és közösségek energiahasználatával kapcsolatos kezdeményezéseket a projektben elemeztük és csoportosítottuk. Az eredmények alapján két prototípust – ún. “ENERGISE Élő Labort”  – alakítottunk ki, hogy megfigyelhessük és tanulmányozhassuk az egyéni és közösségi energiafogyasztás dinamikáját. A 8 országban megszervezett 16 Élő Labor megvalósítása előtt, alatt és után adatgyűjtés segítette elő, hogy hatékony, fenntartható energiafogyasztással kapcsolatos kezdeményezéseket alakítsunk ki a jövőben Európa szerte.

 

A PROJEKT FELÉPÍTÉSE

A projekt az alábbi munkacsomagokból (Work Package - WP) állt:

Fogalmi keretrendszer kialakítása (WP1): a projekt elején kreatívan ötvöztük a társadalmi gyakorlatok és energiakultúrák módszereit. Ennek eredményeként egy olyan újszerű fogalmi keretrendszer jött létre, amely megalapozta a projekten belüli módszertani és tapasztalati munkát. A keretrendszert a későbbiekben további, társadalomtudományos megközelítésű energetikai kutatások elvégzéséhez is fel lehet majd használni.

Esetek csoportosítása (WP2): A projekt során 30 európai országból gyűjtöttünk össze több mint ezer, energiahasználattal kapcsolatos kezdeményezést (esetet), majd szisztematikusan csoportosítottuk őket. Ezáltal egy minden eddiginél átfogóbb, innovatív energetikai projekteket felölelő adatbázis jött létre. A csoportosított adatok segítségével kerültek kiválasztásra azok az elemek, melyek az ENERGISE Élő Laborhoz (és más hasonló projektekhez) szükségesek.

Az ENERGISE Élő Laborok tervezése (WP3): ebben a szakaszban az adatbázis eredményeit innovatív, könnyen megismételhető és mérhető Élő Labor-koncepcióvá alakítottuk, valamint készítettünk egy útmutatót az Élő Laborok megvalósításához. Egy erre a célra kialakított segédeszköz, az ún. Fenntarthatóságot Értékelő Eszköztár (Sustainability Assessment Toolkit) mérte az ENERGISE Élő Laborok eredményeit, továbbá adatokat szolgáltatott az energiagyakorlatok és energiakultúrák összehasonlító elemzéséhez.

Az Élő Laborok megvalósítása (WP4): ennek keretében zajlott a kétféle célcsoportot - háztartásokat és közösségeket - bevonó Élő Laborok nemzetközi megvalósítása. A Fenntarthatóságot Értékelő Eszköztár alkalmazásával biztosítható volt az Élő Laborok hatékony monitorozása, valamint a nemzetközi összehasonlításhoz szükséges adatok begyűjtése.

Energiakultúrák összehasonlítása (WP5): az egyes országokon belüli, illetve a nemzetközi összehasonlítások segítségével összevetettük a sokféle energiahasználati gyakorlatot és energiakultúrát az Élő Laborok végrehajtása során megfigyelt hasonlóságokkal és különbségekkel.

Szakmapolitikai integráció (WP6): ebben a fázisban zajlott az ENERGISE eredményeinek integrálása és egységbe foglalása, valamint az eredményekből kiindulva olyan anyagok és adattermékek kidolgozása, melyek a köz-és magánszféra döntéshozói számára készülnek. A kutatásra alapozott ajánlások segítségével javítani lehet az Energia Unió hatékonyságát is.

Disszemináció, kommunikáció, eredmények felhasználása (WP7): Az ENERGISE eredményeinek hatékony publikálását és hasznosítását célzó koherens, sokrétű stratégia összegezte mindazt az információt, amely a kutatás során a projekt érintettjeitől érkezett.

Menedzsment és koordináció (WP8): A munkacsomag feladata volt a hatékony projekt menedzsment és belső kommunikáció biztosítása.

Felelős és etikus kutatás (WP9): célja az volt, hogy biztosítsa a munkacsomagban szereplő etikai követelmények betartását.

 

A projektről további részletek az ENERGISE projekt központi oldalán találhatók (angol nyelven).