Az ENERGISE konzorcium tisztában van azzal, hogy a projekt során végzett tevékenységeink bizonyos fokú környezeti terhelést jelentenek; a projekttalálkozók, workshopok, konferenciák, Élő Laborok és irodai munka mind-mind széndioxid-kibocsátással, hulladéktermeléssel, energiahasználattal stb. jár együtt.
Ezért feltett szándékunk, hogy csökkentsük, és - amennyire lehetséges - semlegesítsük ezeket a környezeti terheket, az alábbi tevékenységek segítségével:
- Az ENERGISE egyik projektpartnere, a GreenDependent Intézet a projekt kezdetén megosztott egy zöld listát a többi partnerrel, akik úgy határoztak, hogy a projekttalálkozók, workshopok, valamint a projektzáró konferencia szervezése során szem előtt fogják tartani ezeket a szempontokat. A lista ITT érhető el;
- Összesen hét európai helyszínen találkoztak a konzorcium tagjai a három év során (Maastricht, Dublin, Helsinki, Koppenhága, Brüsszel, Budapest, Barcelona). A projekt végén a GreenDependent Intézet kiszámolta a projekttalálkozók, valamint a szakértőink részvételével zajló workshopok utazáshoz kötődő karbon-lábnyomát, valamint az egyes közlekedési eszközökkel megtett kilométerek számát.
- Példaként az alábbiakban feltüntettük a 2019. januári budapesti találkozó adatait. Érdemes összevetni, hogy az egyes közlekedési eszközökkel (vonat, helyi tömegközlekedés, autó, busz, repülő) megtett távolságok miként viszonyulnak az adott eszköz karbon-lábnyomához. Ez alapján például jól látszik, hogy a repülésnek jóval nagyobb a karbon-lábnyoma, mint a többi közlekedési módnak:
- Az egyes találkozók karbon-lábnyomát összehasonlítva láthatjuk, melyek voltak azok a helyszínek Európában, amelyek jobban megközelíthetők voltak tömegközlekedéssel (pl. vonattal). Javasoljuk, hogy a későbbiekben a projekttalálkozók helyszínének kiválasztásakor az is fontos szempont legyen, hogy az egyes partnerektől milyen messze található (célszerű viszonylag központibb várost választani).
s
- Arra törekedtünk, hogy személyes találkozók helyett inkább online megbeszéléseket tartsunk;
- Amennyiben szükség volt nyomtatásra, igyekeztünk környezetbarát, illetve újrahasznosított papírt használni a dokumentumok, szórólapok, kiadványok stb. nyomtatásához;
- A megbeszélésekre és workshopokra igyekeztünk felelős forrásból származó, azaz bio, fair trade vagy helyi élelmiszert beszerezni (ez fontos szempont volt a 2017. februári, Maastricht-i projektindító megbeszélés szervezésekor is, ld. alább)
- A rendezvényeken igyekeztünk a zöld rendezvényszervezési elveknek megfelelően eljárni, pl:
A projekt találkozókon mindenki saját névvel ellátott bögrét használhatott, így kevesebb mosogatnivaló keletkezett a nap végére
A találkozó helyszínéül szolgáló teremben hőmérővel követtük nyomon a napi hőmérsékletet, így elkerülhető volt a terem túlfűtése
Palackozott ásványvíz helyett csapvízzel oltották a szomjukat a résztvevők
- A találkozókra történ utazások során környezetileg és társadalmilag tudatos szálláshelyeket igyekeztünk igénybe venni;
- A GreenDependent gyakorlatának megfelelően az ENERGISE projekttel kapcsolatos magyarországi rendezvények karbon-lábnyomát őshonos gyümölcsfák ültetésével semlegesítettük:
Az őshonos gyümölcsfákat a pórszombati Tündérkertből szerezte be a GreenDependent Intézet
Minden Élő Labor résztvevő négy-négy kisfát vihetett haza a gödöllői záró rendezvényen
- Végezetül pedig, a konzorciumon belül rendszeresen megbeszéltünk fenti, zöld törekvéseinkkel kapcsolatos erőfeszítéseinket, az eredményeket pedig másokkal is megosztjuk.
Ha szeretne többet megtudni a felelős rendezvényszervezésről és utazásról, írjon nekünk az info@greendependent.org email címre.
Vadovics Edina és Vadovics Kristóf, GreenDependent Intézet
Képek forrása: ©ENERGISE Konzorcium és GreenDependent Intézet