2017. szeptemberben lezárult a 9 európai ország részvételével zajló Spórolunk@kiloWattal projekt. Összesen 176 európai középület vett részt az energiamegtakarítási kampányban és versenyben. A projekt során alkalmazott, kutatásokon alapuló módszertan magába foglalta a felülről és alulról jövő kezdeményezések, valamint a közösségépítés elemeit. Az energiamegtakarítás a mindennapi viselkedés és gyakorlatok megváltoztatása révén valósult meg. A résztvevők 73%-a átlagosan 8%-kal csökkentette a saját energiafogyasztását a kampányév alatt. A legsikeresebb épületek azonban még ennél is nagyobb megtakarítást értek el: a nyertes belga önkormányzat épületében 25%-kal sikerült csökkenteni az energiahasználatot.
Záró díjátadó Brüsszelben, 2017. június
Az energiamegtakarítás mellett a projekt nagy hangsúlyt fektetett a dolgozók tudatosságának növelésére, valamint olyan új, energiahatékonyabb viselkedési formák és gyakorlatok kialakítására, melyek a további energiatakarékossági tevékenységek fenntarthatóbbá válásához járulnak hozzá. A Spórolunk@kiloWattal kampányév végére tudatosabb, több eszközzel rendelkező és összetartóbb dolgozói közösségek alakultak ki, melyek remélhetőleg készek arra, hogy további energiamegtakarításokat érjenek el – ami legalább olyan fontos, mint a kampány során elért megtakarítások.
Mind a nemzetközi tudásátadás, mind az elért eredmények megosztása terén a projekt fontos részét képezte az értékelés, mely az alábbi elemeket tartalmazta:
- alapállapot kérdőívek és záró kérdőívek kitöltése, előbbit 2 965 fő (a résztvevők 17%-a), utóbbit pedig 2 059 fő (a résztvevők 12%-a) töltötte ki;
- a résztvevő partnerek önértékelése (félidei és záró értékelés);
- külső megbízott szervezet által készített partner-interjúk és egyeztetések;
- a helyi megvalósítást koordináló csapatok (pl. Munkahelyi EnergiaKözösségek) által készített Legjobb Kampány felmérések
Az Értékelő Jelentésben képet kaphatunk a fenti módszerek alkalmazása során megszerzett információkról és az elért eredményekről, melyek alapján egy ajánláscsomag is készült hasonló, jövőbeni projektekre vonatkozóan. Ezek az ajánlások többek közt gyakorlati tippeket adnak a viselkedésváltozáson alapuló programok vagy kampányok különböző fázisaira vagy elemeire vonatkozóan. Az ajánlások fő elemei a következők:
- A fenntartható energiahasználati szokások integrálása a mindennapi tevékenységekbe és folyamatokba, hogy normává válva mindenki igyekezzen azokat megvalósítani a munkája részeként. Az integráció mellett azonban más tevékenységek, képzések, események is szükségesek ahhoz, hogy megvalósulhasson a fenntartható energiahasználat.
- Összetartó csoportok és dolgozói közösségek kialakítása, amely elősegíti az integrációt, és hozzájárul ahhoz, hogy a fenntartható energiahasználati viselkedés váljon normává. Emellett a kis csoportok és közösségek az élvezetes tanulásban is fontos szerepet játszanak.
A csapatépítés fontos eleme volt a Spórolunk@kiloWattal kampánynak
- Érdemes tudnunk, min szeretnénk változtatni: ahhoz, hogy lássuk, vajon az energiahasználattal kapcsolatos viselkedés megváltoztatása felé tett erőfeszítések és a fogyasztáscsökkentés eredményes-e, tisztában kell lennünk a korábbi és jelenlegi energiahasználatunkkal és gyakorlatokkal, készségekkel, tudással, a helyi környezetre jellemző infrastruktúrával, valamint a fenntartható energiahasználatot elősegítő vagy hátráltató körülményekkel.
- Maga a változás, és az új dolgok elsajátítása élvezetes lehet: A mindennapi rutin, a megszokott viselkedési formák és gyakorlatok megváltoztatása kihívást jelenthet. Ezért érdemes összekapcsolni a változás szükségességét és az új dolgok elsajátítását azzal, hogy mindezt élvezetesen, a jólétünk és kényelmünk növekedésével párhuzamosan tesszük. A Spórolunk@kiloWattal projekt résztvevői szerint az új dolgok elsajátítása és a tudatosságnövelés fontos motiváló tényezők voltak a kampányhoz való csatlakozásban, de emellett élvezeti forrást is jelentettek a résztvevők számára.
- A sokszínűség felismerése és hasznosítása: egy európai kampányban fontos, hogy közös ütemtervet, szerkezetet és tartalmat kövessenek a résztvevő országok. Emellett azonban az is szükségszerű, hogy a projekt kellő rugalmasságot biztosítson a helyi viszonyokhoz és körülményekhez való igazodásban. Ez fontos lehetőség lehet a tudás elsajátítására és megosztására, a kampányoknak pedig építenie kell a meglevő sokszínűségre. A projekt során alkalmazott, önértékelést elősegítő módszerek hasznosnak bizonyultak a sokszínűség felismerése és elismerése terén.
Az alábbiakban további információ található a projekt eredényeiről:
• Summary Findings of the Evaluation Report,
• save@work Evaluation Report (full report),
• ppt summary of the Evaluation Report
Vadovics Edina, GreenDependent Intézet
A Spórolunk@kiloWattal projekt magyar holnapja: www.sporolunk.org
A nemzetközi (angol nyelvű) honlap: www.saveatwork.eu
A projektzáró kiadvány ITT érhető el.